عکاسی صنعتی چیست ؟

عکاسی صنعتی یا همون Commercial Photography در واقع روشی برای تقویت پل ارتباطی بین مشتریان و کسب و کارهاست. روشی که توسط اون فروشندگان کالا و خدمات می‌تونن توسط تصاویر مشتریانشون رو مجذوب و مسیر برندسازی رو آغاز کنن.اولین ارتباط مشتری با محصولات در واقع از یک عکس شروع می‌شه و این عکس باید آینه تمام نمای مشخصات و ویژگی‌های محصول باشه چون تاثیر زیادی روی مشتری داره. حالا فرض کنید سوژه مورد نظر یک محصول تجاری باشه. خب در اینجا عکاسی از اون مثل عکاسی از طبیعت و مناظر نیست.
تعریف عکاسی صنعتی را میتونیم این جور بگیم عکاسی از هر محصول و یا محیط جهت تبلیغ و نمایش و آگاه ساختن مردم از هر محصولی که تازه وارد بازار شده است. این عکس ها جهت استفاده در بروشور،مجله،تراکت های تبلیغاتی ، سایت و فضاهای مجازی در نظر گرفته می شود. عکاسی صنعتی و تبلیغاتی شاخه های بسیاری داره که هر عکاس با توجه به تخصصش توی اون زمینه فعالیت میکنه

۱۰ نکته اساسی در عکاسی صنعتی که باعث میشود مشتری های شما را شیفته میکند

۰
16123211_1835609586715685_1845393459628736512_n.jpg

 برای عکاسی صنعتی حتما دستیار داشته باشی

شاید داشتن دستیار در خیلی از حرفه ها مهم نباشه ، اما در کار عکاسی بی نهایت مهمه که شما یک دستیار با خودتون داشته باشید . در واقع عکاسی کردن به تنهایی خیلی سخت تر از چیزی هست که فکر میکنید . گاهی حتی برای بعضی از جلسات شوتینگ خودم که به هر دلیلی با خودم دستیار نمی‌برم ، از مدلم میخوام که توی بعضی از کارها به من کمک کنه .

اهمیت دستیار در جلسه‌ی عکاسی

دستیار شما می‌تونه زمان  جلسه عکاسی شما رو حتی تا نصف کاهش بده . به طور مثال : در جلسه‌ی شوتینگ برای دیجی‌کالا ، چون چند تا از بخاری ها دارای سطح براقی بودن ، کار نورپردازی اونها با چالش همراه بود . به طوری که برای پیدا کردن زاویه‌ی مناسب استروب ها (به فلش های استودیویی میگن استروب) شاید بین ۳۰ تا ۴۰ عکس لازم بود که گرفته بشه .
طبعا چون من با خودم دستیار داشتم . کار خیلی سریع تر پیش رفت . چون من به سرعت جای استروب ها رو عوض میکردم و دستیارم عکس میگرفت . به این صورت ما در عرض حدود ۱۰ دقیقه بهترین چینش نورپردازی رو پیدا کردیم .
عکاسی صنعتی

حتما از tethering استفاده کنید

یک عکاس حرفه‌ای هر زمان که بتونه از tethering استفاده می‌کنه . tethering یعنی وصل کردن دوربین به لپتاپ به طوری که هر عکسی که شما میگیرید مستقیما به لپتاپ منتقل میشه و اونجا میتونید عکس رو ببینید . این کار علاوه بر اینکه نیاز شما رو به کارت حافظه رفع می‌کنه (چون عکس‌ها روی لپ‌تاپ ذخیره میشن نه رم دوربین) این قابلیت رو ایجاد می‌کنه که به راحتی هر عکس رو بعد از گرفتن بررسی کنیدهمه‌‌ی عکاس‌ها از کارکردن با مانیتور دوربین ها کمی اذیت میشن . چون برای چک کردن شارپ بودن عکس و درست بودن نقطه‌ی فوکوس مجبور به زوم کردن روی عکس و کار کردن با کلیدهای چهارجهته‌ی روی دوربین هستن.  درسته که بعضی از دوربین ها دارای مانیتور لمسی اند ، اما باز هم کار کردن با اونها خیلی سخت هست .برای همین ، tethering کار شما رو بی نهایت آسون تر می‌کنه . هر عکسی که گرفته بشه به سرعت به لپ‌تاپ منتقل میشه و شما تصاویر رو در اندازه‌ی بزرگ می‌بینید . در ضمن هر عکسی که خوشتون بیاد رو می‌تونید علامت بزنید و یا بهش امتیاز بدین . این قابلیت ، کار شما رو در مرحله‌ی ادیت و ریتاچ خیلی سریع تر خواهد کرد .

نورپردازی ۹۰ درصد ماجرا

اگر در ورکشاپ‌ها و کلاس های من شرکت کرده باشید بدون شک این جمله رو بارها از من شنیدین که میگم : نورپردازی ۹۰ درصد عکاسی رو تشکیل میده در واقع در عکاسی ، ما با نورها سروکار داریم . مخصوصا در عکاسی تبلیغاتی یا همون عکاسی صنعتی که فاصله‌ی یک عکس خوب و حرفه‌ای با یک عکس بی‌کیفیت ، یک خطای ساده و کوچک در نورپردازی هست .
نورپردازی ۹۰ درصد عکاسی هست
پس روی مهارت های خودتون در نورپردازی سرمایه‌گذاری کنید . کتاب های مربوط رو بخونید ، فیلم آموزشی ببینید ، پادکست گوش کنید ، سعی و خطا کنید . و همچنین کمی هم هندسه و فیزیک اپتیک بلد باشین تا یک نورپردازی عالی و با کمترین نقص رو داشته باشید . از سعی و خطا کردن حتی در جلسه‌ی عکاسی هم به هیچ عنوان هراس نداشته باشید . عکاسی ریاضی نیست . نیاز به سعی و خطا داره.مخصوصا در عکاسی صنعتی این نکته بیشتر نمود پیدا میکنه. چون در هر پروژه ما با کالایی جدید سروکار داریم که ممکنه قبلا از نمونه هاش مشابهش عکاسی نکرده باشیم .و همین موضوع باعث میشه برای موفقیت در عکاسی صنعتی ، باید روز مهارت های نورپردازی خودمون بیشتر از سایر سبک ها عکاسی کار کنیم.اهمیت نورپردازی وقتی بیشتر می‌شه که از اجسام براقی مثل فلز و استیل عکاسی کنید . همیشه گفتم که عکاسی از فلزات براق مثل عکاسی از آینه هست ؛ بسیار سخت و پر چالش . پس سعی کنید تا می‌تونید مهارت های نورپردازی خودتون رو بیشتر و بیشتر کنید.
عکاسی صنعتی